Linki

Pożyteczne linki  Useful links  Utilaj ligiloj

pl-mini po polsku  in Polish  en la pola

LINKI PODRÓŻNICZE  ♦ TRAVEL LINKS  ♦ VOJAĜAJ LIGILOJ

pl-mini LoterMleczne Podróże, Fly4free – z tych serwisów można się dowiedzieć jak naprawdę tanio latać po świecie.

How Far is it Between – kalkulator odległości pomiędzy dowolnymi miastami świata ze strony internetowej freemaptools.com Wynik obliczenia pokazywany jest na mapie a przy wpisywaniu nazwy miasta program podpowiada o jaki kraj chodzi.

Great Circle Mapper – to rewelacyjnie prosty sposób na szybkie graficzne przedstawienie trasy lotu z dowolną ilością międzylądowań. Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać kolejno kody lotnisk (np. WAW-HEL-PEK, czyli Warszawa-Helsinki-Pekin) i wcisnąć przycisk „Map”, a na ekranie pojawi się mapka z najkrótszą trasą przelotu. Można w ten prosty sposób tworzyć mapy nawet najbardziej skomplikowanych tras dookoła świata.

Antipodes Map – to najprostszy sposób na odnalezienie antypodów dla dowolnego miejsca na świecie.

LINKI JĘZYKOWE ♦ LINGUISTIC LINKS ♦ LINGVAJ LIGILOJ

EuroTalk Free language resources – 36 podstawowych wyrażeń i zwrotów w 120 językach świata do posłuchania na stronie eurotalk.com!

Omniglot – kopalnia wiedzy na temat systemów pisma i języków świata (po angielsku).

Ethnologue Languages of the World – klasyfikacja blisko siedmiu i pół tysiąca języków świata (lista alfabetyczna). Dostępne jest też wyszukiwanie języków według krajów.

The Jesus Film Project – film dostępny online w 1140 wersjach językowych!!! Oparty na Ewangelii Św. Łukasza i wciąż tłumaczony na kolejne języki!

Global Recordings Network – strona, na której umieszczono nagrania fragmentów Biblii w ponad 6000 języków!!!

Chinese Tools to niezwykle przydatna strona dla osób zainteresowanych kulturą i językiem chińskim. Ciekawym narzędziem jest kaligrafowanie po chińsku imion, nawet typowo polskich! Usługa My name in Chinese daje możliwość przetłumaczenia na chiński imion z 21 języków świata i sprowadzenia gotowego wykaligrafowanego obrazka. Dostępnych jest 14 różnych czcionek – od najzwyklejszych przez ozdobne po starożytne pismo małopieczęciowe. Znaleźć tu można interaktywną mapę Chin, prognozę pogody, chiński kalendarz, znaki zodiaku, konwertery jednostek i wiele innych. Mnóstwo narzędzi od ułatwiających naukę chińskiego przyda się zarówno początkującym jak i zaawansowanym. Jakby tego było mało, typowo angielskie imiona można też tłumaczyć i kaligrafować na tybetański, japoński, koreański, tajski czy hindi. Z arabskim należy uważać, bo (przynajmniej na moim komputerze) literki wyświetlane są osobno, więc kaligrafia jest błędna. Jest też ponad 120 wyrazów tybetańskich do wykorzystania jako tatuaże…

Mapy Maps  Mapoj

Linguistic maps from Muturzikin.com – Szczegółowe mapy językowe wszystkich krajów świata! Można posłużyć się interaktywną mapą lub wybrać kraj albo kontynent z listy. Szkoda tylko, że na mapach brak jakichkolwiek punktów odniesienia (toponimów) oprócz granic państw.

European word translator – Wielojęzyczny słownik języków europejskich w formie mapy! W mgnieniu oka można zobaczyć tłumaczenie dowolnego angielskiego słowa na większość języków europejskich. W przypadku wyrazów wieloznacznych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż słownik potrafi dla różnych języków wybrać różne znaczenia tego samego wyrazu! Na przykład po wpisaniu angielskiego wieloznacznego słowa rest, pojawi się polskie tłumaczenie „reszta” i w tym samym znaczeniu odpowiedniki w większości języków europejskich, ale w przypadku języka bułgarskiego i tureckiego wyskakują słowa почивка i dinlenme, które oznaczają „odpoczynek”! Jeśli chodzi nam o czasownik „odpoczywać”, można go zapisać w formie to rest i wtedy tłumaczenie będzie właściwe dla wszystkich języków, ale już w przypadku rzeczownika a rest, dla części języków wyskoczy tłumaczenie „reszta”, dla innych „odpoczynek”… Mimo tych niedoskonałości, mapka świetnie się sprawdza przy badaniu podobieństw między językami.

Etymology maps – mnóstwo linków do map przedstawiających słowa w językach europejskich i nie tylko. Niektóre z nich można znaleźć pod jednym linkiem, na przykład tutaj.

Various linguistic maps of Europe – 15 map lingwistycznych Europy

The World Atlas of Language Structures (WALS) – obszerna baza danych, poświęcona właściwościom strukturalnym języków świata (fonologicznym, gramatycznym, leksykalnym), zgromadzona przez zespół 55 autorów i przedstawiona w formie map (zakładka Features).

Czcionki  Fonts  Tiparoj

Virtual Keyboard Online – wirtualna klawiatura umożliwiająca pisanie tekstów w językach z pięciu kontynentów. Dostępny jest wybór 115 układów klawiatury zarówno dla języków używających pisma łacińskiego (nawet dla wielu języków afrykańskich) jak i systemów nie-łacińskich, w tym chińskiego, japońskiego, koreańskiego, a nawet divehi czy cherokee…

Unicode character pickers – inna wirtualna klawiatura dla kilkunastu języków zapisywanych innymi alfabetami niż łaciński, m.in. do języków indyjskich, arabskiego, ormiańskiego, amharskiego, tajskiego, khmerskiego, tybetańskiego, mongolskiego (pismo ujgurskie), a nawet tak rzadkich jak lisu czy dogrib. Dodatkowo klawiatura łacińska z opcją umieszczania pod i nad literami wszelkich znaków diakrytycznych.

Unicode Character Map – mapa znaków Unicode, która działa niczym wirtualna klawiatura dla wielu pism świata. Dla niektórych języków jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do obcego układu klawiatury, jak na przykład w przypadku cyrylicy.

Alan Wood’s Unicode Resources oraz WAZU JAPAN’s Gallery of Unicode Fonts – na tych stronach można znaleźć linki do czcionek Unicode dla wszystkich języków świata.

Unicode Character Blocks oraz List of Unicode characters from Wikipedia– mapy znaków unicode dla wszystkich języków świata, także wymarłych jak fenicki, awestyjski, pahlawi itp. Dla poprawnego wyświetlenia niektórych znaków potrzebna jest zainstalowana odpowiednia czcionka. Aby szybko sprawdzić czy nasz komputer poprawnie wyświetla niektóre znaki, można zajrzeć tutaj: Multilingual support

INNE ♦ OTHER ♦ ALIAJ

pl-mini Linki iranistyczne (Iranian linksIranologiaj ligiloj) – linki do stron poświęconych Iranowi oraz do wiadomości z Iranu w języku polskim i angielskim.

LINKI PRZYRODNICZE ♦ NATURE LINKS ♦ NATURAJ LIGILOJ

Volcano Discovery News – najbardziej aktualne wiadomości ze świata wulkanów. Dzięki mapie erupcji wulkanicznych, można szybko zorientować się czy planując zagraniczne wakacje mamy szansę zobaczyć jakiś czynny wulkan :)

Global Volcanism Program – informacje o każdym wulkanie świata, który był aktywny w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Weekly Volcanic Activity Report to cotygodniowe raporty na temat aktywności wulkanicznej na świecie. Wulkany wyszukiwać można według listy, a dzięki specjalnej wyszukiwarce także według regionu, kraju, typu wulkanu itp.

Earthquake Hazards Program – strona USGS informująca na bieżąco o wszystkich odnotowywanych na świecie wstrząsach sejsmicznych (dziennie średnio kilkadziesiąt wpisów!). Powyższy link prowadzi do Real-time Earthquake Map – aktualizowanej na bieżąco mapy trzęsień ziemi.

pl-mini WULKANY – moja strona poświęcona wulkanom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *